Post

Kiedy warto kupić kolumny podłogowe?

Kolumny głośnikowe nierozerwalnie kojarzą nam się przede wszystkim z kolumnami podłogowymi. Przetwarzają one całe pasmo akustyczne, odpowiadają za dynamiczny bas oraz stanowią element dekoracyjny we wnętrzach. Wybierając tego typu głośniki, należy jednak kierować się kilkoma podstawowymi kwestiami. Musimy ustalić jakie są nasze możliwości finansowe, jakie mamy wymagania. Oczywiście liczą się także względy wizualne. Jednak to odsłuch jest najważniejszy ponieważ nie sama estetyka, ale przyjemność z odsłuchiwania tego typu dźwięków, powinny mieć dla nas największe znaczenie. Mając konkretne wymagania w tym względzie, odpowiednią przestrzeń w pomieszczeniu oraz budżet, warto zainwestować w dobrej jakości kolumny podłogowe.

Jakie głośniki powinny znaleźć się w komplecie?

Kolumna odtwarza pasma wysokie, średnie oraz niskie. Aby odtwarzać dwa ostatnie, można zdecydować się na posiadanie głośników średniotonowych i niskotonowych. Jeśli przestrzeń nam na to nie pozwala, możemy pokusić się również o zakup wspólnego głośnika średnio-niskotonowego. Zainwestowanie w oddzielne głośniki o układzie 3-drożnym, jest najlepszym rozwiązaniem. W trakcie przetwarzania basu, konieczne jest poruszenie dużej ilości powietrza. Głośniki niskotonowe muszą być zatem wyposażone w dużą membranę, najlepiej aby posiadały także optymalne wychylenie.

Jeśli odpowiadają nam bardziej głośniki smukłe, które zapewnią również dobre wrażenia wizualne we wnętrzu, to warto postawić również na taki duet. W pomieszczeniach mających 20 metrów i nieco więcej, spełnią one w zupełności swoje zadanie. Dobrym rozwiązaniem jest także postawienie na kilka głośników, które będą działały równolegle, na co stawiają obecnie producenci. Możemy także jeśli jesteśmy zwolennikami niskich dźwięków, zakupić po prostu większe głośniki niskotonowe.

Jaka obudowa głośnika?

Najpopularniejszym typem obudowy dostępnej na rynku, jest bas-refleks. Kolumny mogą w tym wypadku mieć niewielkie rozmiary, ale mimo wszystko uzyskuje się najlepsze rozciągnięcie pasma w dół. Jeśli taką kolumnę ustawi się jednak zbyt blisko ściany, a port jest umieszczony z tyłu, wówczas może dochodzić do podbicia basu. Dobrze jest o tym pamiętać wybierając kolumnę dla siebie.

Można zdecydować się również na inne rozwiązanie, obudowę z membraną bierną.

Jaką moc powinna posiadać kolumna?

Jeszcze nie tak dawno uważano, że moc kolumny powinna być większa niż moc, jaką maksymalnie osiąga sam wzmacniacz. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tej zasady. Sama kolumna nie jest podłączana do prądu dlatego lepiej jest zwracać uwagę przede wszystkim na moc kolumny. Jej moc powinna być także mocą, jaką maksymalnie powinien posiadać sam wzmacniacz, aby uzyskać jak najlepszą współpracę tych dwóch mimo wszystko odrębnych części składowych dobrego zestawu.

Nie posiadasz wystarczającej wiedzy na temat sprzętu hi-fi? Skorzystaj z pomocy ekspertów z firmy, którzy pomogą Ci w wyborze kolumn podłogowych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz