Post

Przewodnik po Outsourcingu: Wszystko, co musisz wiedzieć o rozbudowie zespołu

Jeśli szukasz programistów, którzy pomogą Ci w projekcie, prawdopodobnie natknąłeś się na termin "team extension". Ale co to dokładnie znaczy? A czym się różni od podobnych usług, takich jak dedykowane zespoły?

Tworzenie oprogramowania nie jest łatwe, a w większości przypadków proces ten wymaga wielokrotnego zatrudniania nowych programistów w ciągu całego cyklu życia projektu. Usługi takie jak rekrutacja pracowników IT, powiększanie personelu, dedykowane zespoły czy rozbudowa zespołu przydają się właścicielom firm szukającym talentów i umiejętności. Jednak rozróżnienie pomiędzy nimi jest często trudne.

Ten artykuł ma na celu pomóc w zrozumieniu, czym jest rozbudowa zespołu, czym różni się od dedykowanej usługi zespołowej i jaką wartość wnosi ona do organizacji, które decydują się na outsourcing rozwoju oprogramowania.

Model zespołowego rozszerzenia jest szybkim i bezproblemowym sposobem dla firm na skalowanie swoich zespołów programistycznych i przyspieszenie ich projektów.

Czym jest rozszerzenie zespołu IT?

W swojej istocie, rozbudowa zespołu jest procesem poszukiwania programistów z odpowiednią wiedzą i kulturą, pasujących do projektów rozwoju oprogramowania. W modelu rozszerzenia zespołu, zatrudniasz jednego lub więcej programistów, którzy posiadają specyficzne umiejętności wymagane dla danego projektu. To Ty jesteś odpowiedzialny za zarządzanie takimi członkami zespołu, często z pomocą swojego partnera outsourcingowego.

Zatrudniając zasoby w tym modelu, możesz mieć pewność, że Twój zespół IT jest dobrze dostosowany do danego zadania i pasuje do kultury Twojej firmy.

Czym jest dedykowany zespół ds. rozwoju?

W przypadku dedykowanych zespołów programistycznych sytuacja jest nieco inna. Zespół dedykowany to zespół zewnętrzny, który zajmuje się projektem za Ciebie i pracuje w oddzielnym biurze Twojego partnera outsourcingowego. Na przykład, w Codete dostarczyliśmy dedykowane zespoły programistyczne, które służą jako zewnętrzny dział IT dla naszych klientów, świadcząc szeroki zakres usług informatycznych. Nasz zakres pracy obejmuje cały zakres procesów wytwarzania oprogramowania - od doradztwa w zakresie celów biznesowych i projektowania UX, po faktyczny rozwój, testy Q&A i utrzymanie.

W modelu dedykowanego zespołu, firmy takie jak my oferują pełne przejęcie każdej operacji związanej z rozwojem, zapewniając klientom samodzielny, zewnętrzny zespół programistów, który pracuje jak jednostka.

Jaka jest różnica między rozbudową zespołu a zespołem dedykowanym?

Nawet jeśli te dwa terminy są bardzo podobne, istnieje między nimi zasadnicza różnica, której powinieneś być świadomy.

Podczas gdy rozbudowa zespołu skupia się na efektywności i szybkości, model zespołu dedykowanego ma inny priorytet: dostarczanie wysokiej jakości, unikalnych i specyficznych dla projektu rozwiązań.

Rozbudowa zespołu pojawiła się jako sposób na sprostanie dynamicznym wymaganiom współczesnego świata biznesu, niezależnie od tego, czy mówimy o małych firmach typu start-up, MŚP, czy też o przedsiębiorstwie. Chodzi o to, aby wyposażyć te firmy w lojalnych programistów, którzy mają określony zestaw umiejętności i mogą wspierać cele firmy przez długi czas. Pracownicy ci stają się częścią organizacji klienta i często są głęboko zintegrowani z wewnętrznymi strukturami firmy, ściśle współpracując w ramach zespołów i pomiędzy nimi.

Jeśli szukasz szybkiego sposobu na przyspieszenie projektu rozwoju oprogramowania, możesz zdecydować się na zatrudnienie indywidualnych inżynierów w modelu pracy zespołowej lub dedykowanego zespołu programistów.

Jak działa rozszerzenie zespołowe?

Usługi Team extension są zazwyczaj oferowane przez renomowane firmy, które działają na rynku od wielu lat i stały się znane z jakości wśród lokalnych środowisk programistycznych. Dzięki tej pracy, agencje takie mają dostęp do ogromnej puli programistów o zróżnicowanych umiejętnościach. To z kolei pozwala na szybkie budowanie właściwych zespołów.

Rozbudowa zespołu to podejście, które ma na celu stworzenie długotrwałej współpracy. Chodzi o współpracę z klientem, aby pomóc mu w rozwiązaniu problemu. Taki ambitny projekt tworzy przestrzeń dla programistów do rozwoju i zwiększa zatrzymywanie talentów.

Model rozbudowy zespołu opiera się na najnowszych praktykach zarządzania zespołami, które pozwalają na szybkie budowanie zespołów i zapewniają, że każdy członek zespołu jest zmotywowany i zadowolony.

Korzyści z rozbudowy zespołu

Oto kilka zalet modelu rozbudowy zespołu:

Elastyczność

Model rozbudowy zespołu oferuje duży stopień elastyczności.

Z jednej strony umożliwia on agencjom rozwoju oprogramowania i ich klientom negocjowanie właściwych warunków współpracy i pozyskiwanie najlepszych talentów na rynku. Podczas gdy niektórzy utalentowani programiści pracują jako freelancerzy, inni wolą pracować dla firm na elastycznych warunkach. Niektórzy z nich pracują nawet na pełny etat i nadal znajdują czas na pracę jako freelancerzy.

Z drugiej strony, pozwala to agencjom rozwoju oprogramowania dostarczać swoim klientom odpowiednią mieszankę programistów, niezależnie od tego, gdzie faktycznie się znajdują.

Klienci mogą zazwyczaj wybierać pomiędzy trzema modelami współpracy:

  • programiści pracujący w bliskiej odległości od klienta,
  • deweloperów pracujących na terenie klienta,
  • deweloperzy pracujący w pełni zdalnie (zazwyczaj w innym kraju lub na innym kontynencie w ramach scenariusza offshoringu).

Partnerzy mogą z łatwością uzgodnić najbardziej elastyczne warunki pracy, w których deweloperzy przylecą do klienta, aby w razie potrzeby współpracować z jego wewnętrznym zespołem, a następnie przejść do pracy zdalnej na dłuższy okres czasu.

Dostęp do umiejętności niszowych

Kolejną korzyścią płynącą z poszerzenia zespołu jest zróżnicowany i nietypowy zestaw umiejętności potencjalnych programistów, którzy są zatrudniani z wykorzystaniem tego podejścia. Budując produkty cyfrowe, firmy dążą do uzyskania przewagi konkurencyjnej i zaspokojenia potrzeb współczesnych klientów. Tu właśnie przydają się najnowsze technologie - są one lekkie i pozwalają osiągnąć lepsze wyniki przy mniejszym wysiłku.

Ale w tym tkwi problem: większość z tych technologii znajduje się we wczesnej fazie rozwoju lub stale się rozwija. Znalezienie największych talentów w takich dziedzinach jest trudne, zwłaszcza dla firm nie zajmujących się technologiami. Jeśli projekt współpracuje z Augmented Reality (AR) lub Internetem Rzeczy (IoT), usługi rozszerzenia zespołu mogą pomóc w znalezieniu programistów, którzy mają odpowiednie połączenie umiejętności twardych i miękkich, aby poradzić sobie z tak złożonymi rozwiązaniami.

Skalowalność

Firmy, które oferują usługi rozbudowy zespołu, posiadają wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Zatrudniają one wielu programistów na pełny etat i pielęgnują swoją społeczność programistów. To właśnie daje takim agencjom dostęp do dużej puli talentów, zwłaszcza jeśli znajdują się one w regionie, który ma bardzo dużą liczbę inżynierów oprogramowania. Europa Wschodnia jest tego doskonałym przykładem, oferując równowagę pomiędzy kosztami a jakością.

Zespoły pracujące w modelu pracy zespołowej mogą być łatwo rozbudowywane za każdym razem, gdy zmieniają się wymagania biznesowe.

Wysoka elastyczność rozbudowy zespołu obejmuje również proces zatrudniania, który może być dostosowany do unikalnych wymagań klienta. Pozwala to firmom z powodzeniem sprostać wyzwaniom stale zmieniającego się środowiska biznesowego.

Lojalność

Budowanie kultury firmy, która sprawia, że deweloperzy są zadowoleni i przyciągają nowe talenty, jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu w usługach rozbudowy zespołu. Firmy zajmujące się rozwojem oprogramowania, które oferują takie usługi, wiedzą o tym i inwestują dużo energii w swoją kulturę organizacyjną.

W rezultacie rozbudowa zespołu oferuje niższy poziom ścierania się zespołu programistów, co pozwala im z powodzeniem pracować nad długoterminowymi projektami, które trwają ponad rok.

Planowanie kariery zawodowej i profesjonalne zarządzanie to także dwa kluczowe zagadnienia dla dostawców usług outsourcingowych. I z pewnością wymagają czasu i wysiłku, aby je budować. Dlatego tylko firmy, które istnieją na rynku od dłuższego czasu, mogą świadczyć doskonałe usługi rozbudowy zespołu.

Kto może najwięcej skorzystać na rozbudowie zespołu IT?

Kluczowe branże, które obecnie sięgają po tego typu rozwiązania to firmy działające w służbie zdrowia, a także w branży turystycznej i hotelarskiej. Te pierwsze wymagają niezawodnych partnerów technologicznych, którzy wiedzą, jak dostarczyć wolne od błędów oprogramowanie dla pacjenta lub do użytku wewnętrznego lub wdrożyć nowe technologie, takie jak Augmented lub Virtual Reality.

Branża turystyczna i hotelarska musi szybko reagować na zmieniające się wymagania klientów i inwestować w technologie istotne dla doświadczeń klientów (CX), takie jak aplikacje mobilne. Nasza długoterminowa współpraca z Leonardo Hotels jest doskonałym przykładem tak owocnego partnerstwa. Firma nie musi inwestować w zespół rozwojowy, lecz korzysta z naszego dedykowanego centrum rozwoju, które może być łatwo skalowane w górę lub w dół, aby dopasować się do zmieniających się potrzeb biznesowych.

Jak zatrudnić odpowiednią osobę do rozbudowy zespołu IT

Zatrudniając programistów w ramach rozszerzenia zespołu, należy sprawdzić, czy nowi członkowie zespołu dobrze pasują do projektu i posiadają głęboką wiedzę w tej dziedzinie. Oto cztery kroki, które należy podjąć, aby sprawdzić, czy rozszerzenie zespołu działa dla Twojej firmy.

Krok 1: Sprawdź dopasowanie kulturowe potencjalnych członków zespołu

Ponieważ rozbudowa zespołu ukierunkowana jest na unikalny projekt, wybrany deweloper poświęci całą swoją uwagę budowaniu Państwa rozwiązania, bez konieczności przełączania się między różnymi projektami. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze spotkać się z potencjalnym najemcą osobiście (lub przynajmniej porozmawiać z nim online). Będziesz pracował obok siebie przez kilka miesięcy, a nawet lat, dlatego tak ważna jest tu łatwa integracja i dobre dopasowanie do kultury.

Krok 2: Sprawdź, czy deweloperzy mają odpowiednie doświadczenie

Kiedy rozpoczniesz projekt rozwoju oprogramowania, przygotuj się na wiele rzeczy, które mogą się nie udać. Jest jednak jedna dobra metoda na zmniejszenie poziomu pewności: znalezienie ludzi, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w podobnych projektach. Pomogą Ci oni sprostać tym wyzwaniom i podnieść ogólną efektywność Twojego produktu na wyższy poziom.

Krok 3: Ustalenie metod kontroli pracy zespołu

Jest to szczególnie ważne, gdy rozbudowa zespołu znajduje się w innym biurze. Należy być gotowym do zarządzania zdalnym przepływem usprawnień technicznych, jak również różnymi rodzajami decyzji strategicznych i taktycznych. Będziesz miał również pełną kontrolę nad procesem rozwoju, komunikacją w zespole, a nawet oceną wydajności. Warto mieć pewność, że Twój zespół jest efektywnie zarządzany - w ten sposób zwiększasz produktywność członków zespołu.

Krok 4: Zdefiniowanie celów i wymagań projektu

Znajdź sposób, aby zmierzyć szybkość i skuteczność swojego zespołu ds. rozwoju oprogramowania. Posiadanie jasnej wizji swojego projektu jest w tym przypadku bardzo ważne:

  • Zacznij od określenia ról w swoim zespole, aby uniknąć dwuznaczności, które mogłyby ograniczyć wydajność.
  • Ustal kamienie milowe dla swojego projektu i stwórz plan oceny dla każdego nowego członka zespołu.
  • Stosuj inteligentne podejście do wyznaczania celów i przeprowadzaj dyskusje z poszerzonymi członkami zespołu.
  • Bądź przejrzysty co do swoich specjalistów biznesowych i celów.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty przy rozbudowie zespołu, poszukaj firm tworzących oprogramowanie, które działają na rynku IT od ponad pięciu lat. Wiele z nich oferuje usługi rozszerzania zespołu (jak również dedykowane zespoły programistów), i choć usługa zazwyczaj różni się nieznacznie w zależności od firmy, na pewno znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Krok 5: Włączenie nowych programistów do swojego zespołu

Zacznij od planu - planowanie jest krytycznym etapem przed nawiązaniem współpracy z zespołem zewnętrznym. Zanim zatrudnisz kogoś, upewnij się, że wiesz, jakie są najważniejsze punkty w Twoim projekcie i jakich umiejętności lub wiedzy potrzebujesz. To bardzo pomoże Ci w szukaniu odpowiednich programistów.

Zostawtrochę czasu na integrację - bądź cierpliwy i nie próbuj przyspieszać rzeczy, których nie da się przyspieszyć. Nie musisz wymagać od swojego zespołu ogromnych wyników po dwóch lub trzech dniach pracy. Ci ludzie muszą przystosować się do nowych okoliczności i nauczyć się współpracować ze sobą. Więc dajcie sobie trochę czasu na integrację i usprawnienie procesu z pomocą waszego dostawcy usług outsourcingowych.

Sformalizuj przepływy pracy - wprowadzenie rozbudowanego zespołu do kultury organizacyjnej, stylu zarządzania i sposobu komunikowania się jest krytyczne. Wypracuj, jakich narzędzi będziesz używał w trakcie projektu. Deweloperzy poczują się bardziej jak regularna część zespołu, jeśli wdrożysz narzędzia do zarządzania projektami w chmurze, które oferują pełną przejrzystość. W ten sposób włączenie nowych członków zespołu jest łatwiejsze, co pomaga im szybciej osiągać lepsze wyniki.

Wniosek

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci dostrzec korzyści i wartość, jaką rozszerzenie zespołu może wnieść do Twojej organizacji. Dzięki usługom team extension, nie muszą już Państwo utrzymywać zespołu pełnoetatowych programistów w firmie. Zamiast tego, możesz zlecić zadanie znalezienia najlepszych talentów doświadczonemu dostawcy, a następnie czerpać korzyści z talentów, które dołączają do Twojego projektu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz