Post

Sztuka pozycjonowania głośników

Ustawienie głośników może być często tematem gorącej dyskusji. Oto kilka sugestii, które pozwolą uzyskać najlepszy efekt z posiadanego systemu.

Głośniki: Siła napędowa każdego systemu Hi-Fi

Bardzo dramatyczne stwierdzenie, ale jakże prawdziwe! Wielu ludzi zakłada, że jedynym sposobem na poprawę dźwięku, który słyszą ze swoich głośników jest zmiana czegoś w systemie. Nowy DAC? Jasne, to może zadziałać. Lepszy wzmacniacz? Jeśli cię na niego stać, to czemu nie? Może nowa para głośników? Możliwe, ale może być o wiele prostsze rozwiązanie tego problemu. Często pomijanym faktem jest to, że oprócz technologii wewnątrz pary głośników, niewielkie zmiany w ich ustawieniu w pomieszczeniu mogą radykalnie poprawić ogólny dźwięk. I zaoszczędzić Ci absolutną fortunę!

Jest kilka rzeczy, które należy rozważyć przy ustawianiu głośników, a które omówimy poniżej. Należy jednak pamiętać, że każdy ma swoje własne preferencje, więc nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie, gdzie powinny znajdować się głośniki.

Każde pomieszczenie jest inne - nie wpadaj w panikę, jeśli Twój salon nie jest ustawiony jak komora bezechowa!

Na przykład firma Cambridge Audio opracowuje i testuje urządzenia oraz produkuje je na wiele różnych sposobów: poprzez pomiary, odsłuchy w ciemno i oczywiście najważniejszy (i dający najwięcej radości) - zabierając produkty do odsłuchu we własnych domach.

Akustyka każdego pomieszczenia jest inna i jeśli nie macie luksusu zaprojektowania własnego kina, to prawdopodobnie nie zostało ono zaprojektowane tak, aby zapewnić wam najlepsze doznania dźwiękowe, jakie człowiek może napotkać. Dlatego właśnie testujemy nasze urządzenia w prawdziwych domach i w realistycznych sytuacjach, dając nam wyobrażenie o tym, jak mogą brzmieć i co jest możliwe.

Kilka z naszych sugestii dotyczących ustawienia głośników:

 • Głośniki powinny być rozmieszczone tak, aby grały wzdłuż długości pomieszczenia. Jeśli myślisz o systemie dźwięku przestrzennego dla telewizora, Twój fotel lub kanapa powinny być ustawione bliżej środka pokoju i nie za blisko tylnej ściany.
 • Może to zabrzmi oczywisto... ale unikaj umieszczania przedmiotów bezpośrednio przed głośnikami! Wielokrotnie widzieliśmy stosy DVD wielkości The Shard przed głośnikami lub ukryte w rogach otoczonych meblami. To niezawodny sposób na zniekształcenie dźwięku i zrujnowanie wrażeń słuchowych!
 • Niezależnie od tego, czy masz głośniki zamontowane na stojaku, na półce czy na ścianie, pamiętaj, że głośniki są generalnie zaprojektowane tak, że brzmią najlepiej, gdy są na poziomie Twoich uszu, gdy ich słuchasz.
 • Postaraj się zostawić przestrzeń pomiędzy ścianą a głośnikiem. Zauważysz poprawę w zakresie średnich tonów i średniego basu.
 • Jeśli myślisz o systemie dźwięku przestrzennego, zalecamy umieszczenie subwoofera w odległości co najmniej 30 cm od narożnika, aby zapobiec niepotrzebnemu pogłosowi i echu.
 • Jeśli montujesz swoje głośniki na biurku lub półce, najlepiej jest umieścić je na warstwie pianki lub podobnie pochłaniającego materiału. Zapobiega to pogłosowi całego biurka i pomaga odizolować dźwięki, które faktycznie chcesz usłyszeć od tych, których nie chcesz.

Sprawdź także: Wzmacniacze - co musisz wiedzieć

głośniki

Ustawienie głośników

Niektórzy producenci opracowują swoje głośniki w taki sposób, aby nie było konieczne ustawianie ich w zbieżności, więc poniższe czynności będą się różnić w zależności od marki głośników. Najlepiej porozmawiać z lokalnym dealerem, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co pasuje do Twojego systemu.

Mimo, że poniższe rady są ogólnie akceptowane jako pomoc w efektywnym ustawieniu głośników w większości środowisk, wymagają one praktyki, ponieważ różnice są subtelne. Należy również pamiętać, że najlepiej jest wykonać te czynności, gdy głośniki są już w pełni "dotarte", aby charakterystyka dźwięku z głośników nie uległa zmianie i nie wymagała ponownego ustawienia po ich dotarciu.

 • Po pierwsze należy ustawić głośniki bezpośrednio przy ścianie, płasko (nie na palcach) i w odpowiedniej odległości od siebie (zwykle 1,5 - 2,5 m w zależności od pozycji odsłuchowej i estetyki).
 • Z głośnikami w tej pozycji posłuchajcie relatywnie szczegółowego, znanego Wam 30 sekundowego fragmentu utworu - im bardziej jesteście z nim zaznajomieni tym lepiej, ponieważ pomoże Wam to zdecydować co brzmi najlepiej.
 • Teraz odsuń każdy głośnik od ściany o cal lub więcej i powtórz proces z tym samym fragmentem utworu jako porównanie - dźwięk będzie zazwyczaj nieco lepszy.
 • Następnie odsuń głośniki o kolejny cal lub tak i powtórz proces ponownie - dźwięk będzie prawdopodobnie ponownie lepszy.
 • W końcu dojdziesz do punktu, w którym dźwięk zacznie się pogarszać, a nie poprawiać, w miarę jak odległość od ściany będzie się stopniowo zwiększać, krok po kroku.  Ustaw głośniki z powrotem w ostatniej pozycji, zanim dźwięk zaczął się pogarszać (w której brzmiały dla Ciebie najlepiej) - jest to właściwa odległość od ściany dla Twoich upodobań.
 • Teraz powtórz dokładnie ten sam proces z różnym stopniem wychylenia kolumn.  Zauważysz, że w miarę jak będziesz ustawiał głośniki krok po kroku pod coraz większym kątem, dźwięk będzie coraz lepszy, a następnie znów gorszy, gdy będą one zbyt mocno wychylone.
 • Umieść je z powrotem w ostatnim położeniu, w którym brzmiały najlepiej.  To jest właściwy stopień zbieżności dla Ciebie.  Teraz ustawiłeś swoje głośniki prawidłowo dla swojego pomieszczenia.
 • Powyżej znajduje się lista niektórych naszych zaleceń, ale pamiętajcie, że nie ma twardej i szybkiej reguły dotyczącej rozmieszczenia głośników lub subwooferów. Istnieje niezliczona ilość zmiennych, które będą miały wpływ na dźwięk, takich jak umeblowanie, wielkość/kształt pomieszczenia i najważniejsze ze wszystkich preferencje słuchacza. Nie zapominajcie, że ustawiacie je dla SWOJEGO użytku, więc eksperymentujcie i sprawdźcie, co działa dla Was najlepiej. Dla tych, którzy są zainteresowani bardziej technicznym przeglądem na temat ustawiania głośników, polecamy artykuł amerykańskiego sprzedawcy elektroniki Crutchfield na ten temat tutaj.

Jeśli masz jakieś przemyślenia lub wskazówki dla innych fanów audio, chętnie podzielimy się nimi w komentarzach poniżej. Miłego słuchania!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz