Post

Technologia i automatyzacja inteligentnego budynku: Wprowadzenie

W dzisiejszych czasach, wszystko jest sprytne. Od telefonów komórkowych i telewizorów po samochody bez kierowcy, słowo "inteligentny" jest używane do opisu wszystkiego, co może być dostosowane i innowacyjne. W tym miejscu chciałbym skupić się na jednym takim przykładzie: koncepcji inteligentnego budynku.

Czym jest inteligentny budynek?

Wcześniej mówiliśmy o inteligentnych miastach w innym poście. Inteligentne miasta wykorzystują możliwości Internetu przedmiotów i nowych technologii, takich jak uczenie się maszynowe, w celu kierowania miastami i zapewnienia, że wszystko jest zoptymalizowane w największym możliwym stopniu.

Pojedynczy budynek nie jest inny - zasadniczo, jeśli miasta są społecznościami o dużej skali, budynki stanowią mikrokosmiczny odpowiednik. Zastąpienie samochodów i parkingów ludźmi i salami konferencyjnymi lub różnymi maszynami, procesami i zadaniami, które są wykonywane w budynku każdego dnia.

Ponieważ procesy te coraz bardziej przeplatają się z technologią cyfrową, jest rzeczą naturalną, że należy je zacząć optymalizować i udoskonalać. Inteligentne rozwiązania budynkowe działają w oparciu o tę samą koncepcję, co ich miejskie odpowiedniki - rejestrują dane dla różnych procesów za pośrednictwem Internetu przedmiotów i innych czujników, a następnie wykorzystują zaawansowane możliwości obliczeniowe do udoskonalania, nauki i doskonalenia.

Korzyści i przypadki wykorzystania inteligentnego budynku

Jeśli pomyślimy o tym, jak wiele dzieje się w jakimkolwiek dużym budynku - na razie traktujmy je raczej jako nieruchomości komercyjne, przemysłowe lub inne związane z biznesem, a nie mieszkalne - to oczywiste jest, że każdy proces nie jest osobnym silosem. Opóźnienie w jednym obszarze może spowodować zakłócenia w innym.

Mając to na uwadze, przeanalizujmy więc niektóre z najczęstszych przypadków wykorzystania inteligentnych budynków i korzyści, jakie one przynoszą, niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę wydajności, oszczędność kosztów, czy też po prostu o dodanie osobistego akcentu w celu poprawy codziennego życia każdej osoby w budynku.

Inteligentne budynki i Internet przedmiotów (Smart Buildings And The Internet of Things)

Czujniki i urządzenia są niezbędne dla każdego systemu automatyki budynku. Jeśli chodzi o inteligentne czujniki budynkowe, mogą one służyć do śledzenia wszystkiego, od temperatury i wilgotności do ilości osób w danym pomieszczeniu. Wszystko to gromadzi dane i w idealnym przypadku może zostać wprowadzone do systemu, który jest w stanie zbudować i wykorzystać te dane.

Jeśli chodzi o urządzenia, ponieważ większość ludzi nosi przy sobie telefon komórkowy lub urządzenie inteligentne, można je wykorzystać do zbierania informacji na poziomie osobistym, np. o tym, gdzie dana osoba znajduje się w budynku, prowadząc ją tam, gdzie powinna się udać lub informując ją o obiektach, które odpowiadają jej potrzebom/wymaganiom w najbliższym otoczeniu.

Połączenie tych dwóch elementów (zarówno czujników wewnętrznych, jak i urządzeń osobistych) pozwala na uzyskanie kompleksowego rozwiązania, które w maksymalnym stopniu wykorzystuje IoT. Oczywiście, niestandardowe aplikacje inteligentnego budynku są niezbędne, aby zapewnić zrozumiałe i znajome doświadczenie dla indywidualnych użytkowników.

Oszczędność energii

Jednym z najprostszych sposobów na optymalizację budynku jest ograniczenie marnotrawstwa energii. Pomieszczenia, które są nieużywane, ale nadal korzystają z mediów, takich jak energia elektryczna, można łatwo ograniczyć dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu czujników i automatycznej kontroli. W większych konstrukcjach można je rozszerzyć na całe piętra i sektory, zapewniając, że całe budynki nie będą używane, gdy pojemność nie będzie kompletna.

Jest to coś, co już teraz przynosi realne korzyści. Microsoft wykorzystał takie systemy oszczędzania energii we własnej konfiguracji inteligentnych budynków. Rezultat? Jeden kampus zdołał zaoszczędzić 240 000 dolarów w ciągu zaledwie 30 dni. Innymi słowy, to potencjalnie ponad 2,8 miliona dolarów w ciągu roku, tylko w jednym z obiektów firmy.

Nawigacja

Duże budynki lub obiekty nie są najłatwiejsze do poruszania się. Nie bez powodu duże budowle często mają mapy, idiolokatory i inne wyszukiwarki - ale te analogowe środki nie wystarczą.

Podczas gdy w przeszłości robiono to za pomocą GPS i innych surowych środków, nowoczesne czujniki mogą dokładniej określić, gdzie ktoś znajduje się w budynku (w tym na którym piętrze) i odpowiednio je prowadzić.

Podobnie, inteligentne systemy mogą również uwzględniać wiele innych czynników, takich jak zapewnienie, że goście lub personel przechodzą tylko przez obszary, do których mają pozwolenie lub dostęp. Co więcej, podobnie jak inteligentne miasta mogą poprawić przepływ ruchu, inteligentne systemy budynkowe mogą pomóc w uniknięciu wąskich gardeł. Można to zrobić na różne sposoby, od rezerwowania największych spotkań z dala od siebie, prowadzenia gości do mniej zatłoczonych obiektów lub po prostu niepowiązanych zespołów, które nie pracują w zatłoczonych przestrzeniach, gdy dostępne jest bardziej optymalne rozwiązanie.

Czy Stare Budynki mogą być "inteligentne"?

Mówiąc o inteligentnych budynkach, wielu zakłada, że koncentrują się one tylko na nowych konstrukcjach, budowanych od podstaw z pewną formą architektury inteligentnych budynków. Podczas gdy nowe budynki z pewnością mogą odnieść większe korzyści - w tym inteligentne zasilanie, energia lub media od samego początku - nie oznacza to, że istniejące budynki również nie mogą na tym skorzystać.

W końcu kluczowym składnikiem są tu czujniki inteligentnego budynku i urządzenia IoT, które można dodać w dowolnym miejscu.

Na czym mogą polegać inteligentne budynki?

Od inteligentnych biur po systemy automatyki i sterowania budynkami - platformy inteligentnych budynków mogą spełniać wiele różnych celów. To z kolei oznacza, że wiele budynków - a także gałęzi przemysłu, które z nich korzystają - może również czerpać bezpośrednie korzyści.

Produkcja i przemysł

Oczywiście, architektura i funkcje inteligentnego budynku mogą obejmować różne struktury, w tym zakłady produkcyjne. W miarę jak technologie te zaczną stawać się cyfrowe, a dane będą gromadzone na poziomie zaawansowanym, zacznie się pojawiać wiele "inteligentnych" funkcji. Jest to jednak obszar, który jest ściślej związany z przemysłem 4.0 i stanowi kolejny temat sam w sobie.

Warto o tym jednak wspomnieć, ponieważ pracujemy nad czymś, co pomoże sektorowi produkcyjnemu - a także wielu gałęziom przemysłu - uzyskać wszystkie te inteligentne rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej budynków w wielu zakładach, budynkach i budowlach. W rzeczywistości będziemy w Rethink! Smart Manufacturing w Berlinie w dniach 30 września i 1 października, aby porozmawiać o tym więcej! Do tego czasu, już wkrótce podzielimy się tutaj kilkoma szczegółami!

Biura

O ile łatwo jest mówić o inteligentnych technologiach w zakładach produkcyjnych, fabrykach i innych zakładach przemysłowych działających na dużą skalę, powinniśmy również pamiętać, że najnowsza technologia inteligentnego biura przynosi podobne korzyści w miejscu pracy.

Wiele biur już teraz wykorzystuje technologię inteligentnego biura w salach konferencyjnych. Korzystając ze scentralizowanego systemu rezerwacji, pracownicy mogą rezerwować sale konferencyjne na potrzebny czas, który jest następnie wyświetlany na inteligentnych ekranach na zewnątrz każdej z poszczególnych powierzchni. Oczywiście, nie jest to biuro przyszłości, ale to początek.

Nie należy zapominać, że to wszystko to także gromadzenie danych. Firmy mogą zobaczyć, jak często ich sale konferencyjne są używane, filtrowane według konkretnej sali lub nawet pory dnia, co może mieć wpływ na szersze strategie zarządzania biurem.

Inteligentne biuro przyszłości będzie oczywiście jeszcze bardziej zintegrowane, ale warto zauważyć, że wiele z tych innowacji jest dostępnych już dziś, ponieważ zarówno wykorzystanie, jak i zależność od urządzeń IoT w pracy biurowej stają się coraz ważniejsze.

Sprzedaż detaliczna

Budynki handlowe posiadają dwa podwójne obszary dla inteligentnej infrastruktury. Po pierwsze, takie przedsiębiorstwa potrzebują inteligentnych sposobów na magazynowanie półek, zarządzanie sklepem i postępowanie z klientami. Dzięki odpowiednim czujnikom bardzo łatwo jest śledzić nowe produkty, a w połączeniu z danymi dotyczącymi sprzedaży może wskazywać, kiedy stan zapasów jest niski, informując najbliższego pracownika o konieczności uzupełnienia zapasów w tym obszarze lub zamówienia nowych dostaw.

Co więcej, inteligentny układ może zmieniać się w zależności od tego, które artykuły są najbardziej interesujące i powinny być wyraźnie widoczne, podczas gdy wyjątkowo zaawansowany system może w ogóle wyeliminować potrzebę interakcji z ludźmi. Większość ludzi jest już zaznajomiona z niesławnymi supermarketami Amazon Go, które nie mają żadnych kas. Zamiast tego, użytkownicy są śledzeni przez kamery, czujniki i własny telefon. Przedmioty są skanowane w miarę jak użytkownicy je odbierają, a gdy wychodzą, sklep śledzi wszystko w ich koszyku (tworząc swego rodzaju "cyfrowego bliźniaka").

Z drugiej strony, na większą skalę, przemysł detaliczny również musi brać pod uwagę potrzeby swoich użytkowników. Wiele większych sieci już teraz korzysta z aplikacji lub inteligentnych rozwiązań, aby wskazać, ile zostało zapasów i gdzie kupujący mogą się udać w celu ich znalezienia. Na większą skalę, takie rozwiązania mogą prowadzić użytkowników do dokładnej lokalizacji.

W obszarach, gdzie znajduje się wiele firm, takich jak centrum handlowe, staje się to jeszcze bardziej użyteczne. Centralna aplikacja, która ma dostęp do informacji z różnych sklepów, może pomóc kupującym znaleźć dokładnie to, czego szukają, w różnych firmach, a także zapewnić najbardziej optymalny sposób, aby to zrobić.

Opieka zdrowotna

Branża opieki zdrowotnej jest sektorem, który w dużym stopniu opiera się na informacjach, od dostępności lekarzy i łóżek po informacje dla pacjentów. Podobnie zakłady opieki zdrowotnej, od lekarzy pierwszego kontaktu po szpitale, mają prawie niezliczoną liczbę osób regularnie przychodzących i wychodzących. Inteligentny budynek może lepiej poradzić sobie z tym wszystkim.

Wszystkie te osoby mogą korzystać z porad, kiedy i gdzie należy się udać. Pacjenci i odwiedzający mogą iść dokładnie tam, gdzie potrzebują, podobnie jak pacjenci, którzy mają pokój lub łóżko, mogą zachować swoje preferencje lub sami je dostosować - usuwając niepotrzebne obciążenie dla personelu administracyjnego i pomocniczego.

Takie rozwiązania mogą również zapewnić, że pacjenci będą regularnie widziani, zgodnie z ich wymaganiami, lub, jeśli czujniki wykryją jakieś problemy, mogą od razu zwrócić na to uwagę specjalisty, umożliwiając mu podjęcie bardziej terminowych działań.

Ponadto placówki te często korzystają z zaawansowanego sprzętu medycznego, który staje się coraz bardziej cyfrowy. Wspominaliśmy już o tym, w jaki sposób można wykorzystać tu cyfrową technologię bliźniaczą - zarówno w replikacjach maszyn do optymalnej konserwacji, jak i w tworzeniu cyfrowych replik pacjentów - ale połączenie maszyn do połączonego systemu pozwala również na szybsze uzyskiwanie wyników. Z kolei cała ta technologia pomaga zamknąć pętlę między lekarzem a pacjentem.

Jednak o ile technologia ta jest z pewnością dostępna, o tyle branża opieki zdrowotnej jest również jednym z sektorów, w którym prywatność jest najważniejsza. Wiele krajów ma swoje własne wymagania, takie jak poufność informacji o lekarzach i pacjentach lub HIPAA w USA, a wszelkie rozwiązania muszą uwzględniać sposób gromadzenia, przechowywania i dostępu do określonych informacji.

Przykłady inteligentnego budynku w realnym świecie

Chociaż może się to wydawać zaawansowane, w rzeczywistości istnieje wiele inteligentnych budynków, które obecnie zyskują wiele z tych korzyści. Choć zakres tych korzyści jest bardzo szeroki - od starszych budynków, które zostały zmodernizowane, po nowoczesną architekturę budowaną z myślą o inteligentnych technologiach - to oczywiste jest, że technologia ta jest już dostępna. Te ostatnie przykłady, w których budynki zostały zaprojektowane w oparciu o inteligentne technologie biurowe, to trzy szczególnie zaawansowane przykłady.

The Edge - Amsterdam

Niewątpliwie jeden z najmądrzejszych budynków na świecie, The Edge, ma swoją siedzibę w Amsterdamie i został wybudowany specjalnie dla jego głównego najemcy: Deloitte.

Więc, co czyni ten budynek tak przełomowym? Prawie wszystko. Deloitte stosuje wiele inteligentnych rozwiązań biurowych poprzez odpowiednią aplikację w budynku. Aplikacja prowadzi codziennie około 2500 prac do jednego z 1000 biurek lub dowolnej innej powierzchni. Zamiast przydzielać miejsca na stałe, system prowadzi ludzi tam, gdzie muszą się znaleźć na dany dzień, niezależnie od tego, czy jest to spotkanie, konkretny zespół czy coś innego.

Ponadto, aplikacja komunikuje się z urządzeniami w całym budynku, od ekspresów do kawy i regulatorów temperatury po siłownię na miejscu.

Oczywiście, wszystkie te dane są przekazywane do większego systemu, który jest w stanie na nie działać. Na przykład, całe sekcje biura mogą być zamykane, gdy w budynku jest mniej pracowników, co pozwala zaoszczędzić zmarnowaną energię.

Krótko mówiąc, 28.000 czujników Edge'a zapewnia, że pracownicy są zawsze podłączeni od momentu przybycia. Wszystko jest zoptymalizowane pod kątem najlepszych rezultatów, a zbędne koszty i zużycie zasobów są całkowicie wyeliminowane.

1 Albert Quay - Cork

Siedziba Johnson Controls, 1 Albert Quay jest często określana jako "najmądrzejszy budynek w Irlandii".

Personel jest zintegrowany bardzo podobnie jak w The Edge. Po przybyciu na miejsce, budynek prowadzi jednostki do konkretnych rdzeni wind w celu lepszej optymalizacji i oszczędności kosztów, jednocześnie informując inne działy lub obiekty o liczbie obecnych pracowników. Pomaga to na wiele sposobów, od poprawy klimatyzacji do informowania kuchni na miejscu o tym, ile żywności należy przygotować dla każdej usługi.

Ponadto Johnson Controls rozszerza zakres swoich usług również na zewnątrz, integrując się z innymi powiązanymi usługami w mieście.

RBC WaterPark Place - Toronto

Choć budynek ten znany jest z inteligentnej i ekologicznej wydajności, to jednak to właśnie podłogi, na których znajduje się Cisco, są najbardziej optymalne. Dzięki dodatkowym czujnikom IoT, biuro to działa bardzo podobnie jak The Edge - pracownikom przydzielane są konkretne biurka w zależności od ich potrzeb, ustępując miejsca większej liczbie sal konferencyjnych, a wszystkie ich indywidualne preferencje są trzymane gdziekolwiek się udają.

Jednak jedną z unikalnych cech centrali Cisco jest możliwość łączenia sal konferencyjnych. Wymaga to pewnego specyficznego sprzętu - mianowicie ścian, które mogą się skompaktować i złożyć w ściany, ale pozwalają na to, aby większe przestrzenie były zawsze elastyczne. W ten sposób przestrzeń jest dostępna dla wszystkich ważnych, większych spotkań, ale gdy tak nie jest, może być wykorzystana jako szereg znacznie mniejszych pomieszczeń.

hbspt.cta.load(6429962, '0b808d08-f636-485c-9d77-e8749b346297', {});

Podsumowanie

W miarę jak inteligentna technologia staje się coraz bardziej powszechna, to tylko kwestia czasu, zanim wzrosną systemy automatyzacji budynków. Obecnie duże korporacje korzystają z lepszego wykorzystania energii, personalizacji i innych korzyści - ale już niedługo nawet najmniejsze firmy będą mogły korzystać z inteligentnych rozwiązań biurowych w tym samym celu.

Perspektywa biznesowa

Jeśli chodzi o rozwiązania w zakresie inteligentnych budynków, nowe technologie pojawiające się w miejscu pracy nigdy nie pozostają na zawsze nowe. W wielu miejscach systemy inteligentnego budynku stają się coraz bardziej powszechne i mogą stać się standardem dla organizacji, które chcą pozostać konkurencyjne i jak najefektywniej zoptymalizowane

Komentarze (0)

Zostaw komentarz