Post

Najważniejsze powody, dla których warto oprzeć się chmurze

Zacząłem pisać o cloud computingu w 2010 roku, kiedy zostałem starszym analitykiem branżowym w Aberdeen Group w Bostonie. Przetwarzanie w chmurze dopiero się zaczęło, a większość specjalistów z branży IT nie wie, co robić. Myśl o zaufaniu stronie trzeciej do jej danych była przerażająca. Na przykład, gdy zapytałem starszego administratora bazy danych dużej bostońskiej firmy świadczącej usługi finansowe, czy kiedykolwiek skorzystałby z chmury, odpowiedział: "Nie wypuszczamy naszych danych z pokoju".

Te obawy istniały przez dłuższy czas. Po dołączeniu do Unitrends w 2016 roku przeprowadziłem ankietę wśród ponad 800 specjalistów IT dotyczącą tworzenia kopii zapasowych danych i korzystania z chmury. W 2016 roku 52% respondentów stwierdziło, że nie korzysta z chmury. Jednak do 2018 roku liczba ta spadła do 38%.

Dlaczego 24% wzrost wykorzystania chmury w ciągu zaledwie 3 lat? Wierzę, że można dostrzec przyczyny zmiany w reakcjach osób nadal opierających się chmurze obliczeniowej.

W roku 2016 "bezpieczeństwo" było główną przyczyną oporu wobec chmury. Kolejne dwie najczęstsze odpowiedzi można również określić jako związane z bezpieczeństwem, ponieważ "prywatność danych" i "utrata kontroli" to w rzeczywistości to samo - że inni będą mogli uzyskać dostęp do wszelkich danych umieszczonych w chmurze. Koszt był wiązany za 3.

W ciągu trzech krótkich lat nastawienie do chmury bardzo się zmieniło. Liczba respondentów obawiających się o bezpieczeństwo i prywatność danych spadła o ponad 40-50 proc. Obawy o koszty niewiele się zmieniły, pozostała na poziomie około 18 proc.

Skąd tak duża zmiana w kwestiach bezpieczeństwa w ciągu zaledwie 3 lat? Myślę, że to z rzeczy, których nie widzieliśmy. Nie słyszeliśmy o dużych naruszeniach danych przez dostawców usług w chmurze, gdzie włamano się do milionów rekordów. Zamiast tego raporty te pochodziły od dużych użytkowników końcowych, takich jak Equifax, Marriott Hotels i Target.  Dostawcy usług w chmurze na ogół są dużymi przedsiębiorstwami, które wiedzą i wydają znacznie więcej na bezpieczeństwo danych niż większość firm z listy Fortune 500. Dostawcy usług w chmurze mają dobre wyniki i zdaliśmy sobie sprawę, że nasze dane są bezpieczniejsze w chmurze niż w naszej własnej siedzibie.

Wiem też z doświadczenia, że niektórych odpowiedzi na ankiety nie należy brać dosłownie. Uważam, że jest jeszcze niewielka mniejszość, która czuje, że jej praca jest zagrożona przez chmurę i / lub nie chce się uczyć wszystkich informacji wymaganych do korzystania z publicznych chmur.  Nie zaoferowałem opcji odpowiedzi "Moja praca zniknie, jeśli skorzystam z chmury", a nawet jeśli zrobiłbym to niewielu wybrałoby ją. "Koszt" był bardzo łatwym wyborem, ponieważ zawsze istnieje presja na obniżanie budżetów IT. Dostawcy usług w chmurze mogliby obniżyć swoje koszty o 50% lub więcej i nadal nie wygraliby tego sektora rynku. Dla tych ludzi radzę zmienić swoje postrzeganie.

Jednak dla większości z nich koszty są bardzo realną kwestią. Chociaż być może są one mniej kosztowne niż eksploatacja własnego centrum danych, koszty chmury publicznej mogą być bardzo zmienne, nieprzewidywalne i trudne do zaplanowania w budżecie. Gdybym zapytał Państwa, ile zdarzeń związanych z przestojami w 2019 roku będzie miało miejsce, nie mogą Państwo wiedzieć na pewno. Dostawcy chmury publicznej zmieniają się w przypadku każdej czynności w swoim środowisku, w tym wielu klas opłat obliczeniowych, opłat za przechowywanie, opłat za przesyłanie danych, a nawet kosztów odzyskiwania danych z powrotem do Twojej siedziby. Ci, którzy korzystają z publicznych chmur obliczeniowych dla DRaaS wiedzą to całkiem dobrze.

Unitrends oferuje pełny, zorientowany na usługi DRaaS, który jest łatwy do zaplanowania w budżecie.  Przyjrzyj się naszemu kalkulatorowi kosztów w chmurze i przekonaj się sam, jak niedrogie i niezawodne są nasze oparte na chmurze koszty DRaaS. Nigdy nie ma żadnych dopłat, bez względu na to, ile zdarzeń DRaaS napotkasz lub ile danych przeniesiesz.

Zmieniły się postawy. Jeśli więc jesteś nowy w dziedzinie przetwarzania w chmurze i musisz chronić swoje zasoby w chmurze, przeczytaj mój raport na temat 4 najlepszych praktyk w zakresie ochrony środowiska w chmurze (The 4 Best Practices for Protecting a Multicloud Environment). A jeśli jesteś jedną z organizacji nadal nie korzystających z chmury z powodu obaw o koszty, musisz rozważyć Unitrends DRaaS. W Unitrends wykorzystaliśmy chmurę jako idealne miejsce do hostowania Disaster Recovery jako usługi bez obaw o bezpieczeństwo lub większe koszty.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz