Post

7 Krytycznych elementów odzyskiwania danych w przypadku awarii

Tworzenie kopii zapasowych, odzyskiwanie
Według Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) 40% przedsiębiorstw nie otwiera się ponownie po katastrofie (powodzi, pożarze, huraganie, zamieci lub trzęsieniu ziemi). Przedsiębiorstwa, które stracą krytyczne dane, prawdopodobnie w ciągu roku złożą wniosek o ogłoszenie upadłości. Myślisz, że FEMA przesadza? Spójrz na fakty.

 Kiedy w październiku 2012 r. huragan Sandy wywołał spustoszenie, ponad 23 000 nowojorskich przedsiębiorstw zostało poważnie dotkniętych.
W Huffington Post trzy oddzielne kopie zapasowe danych pomiędzy Nowym Jorkiem a Newarkiem zostały zniszczone. Jednak, co nie jest zaskakujące, zintegrowana sieć opieki w New Jersey, AtlantiCare, uciekła bez szwanku, pomimo posiadania biur zlokalizowanych w niektórych z najbardziej dotkniętych obszarów. Największe ośrodki sieci były w stanie utrzymać się na powierzchni przez cały czas trwania burzy, dzięki dobrze opracowanemu i przetestowanemu planowi odzyskiwania danych w przypadku awarii i ciągłości działania.
Huragan Katrina udowodnił swoją brutalność w sierpniu 2005 r., kiedy to powódź nawiedziła kilka małych i dużych przedsiębiorstw. System opieki zdrowotnej dla weteranów południowo-wschodniej Luizjany stracił wszystkie elektroniczne dane medyczne i dane pacjentów.
Mała, prężna firma zajmująca się makijażem w Mississippi straciła całą listę mailingową klientów, stronę internetową, katalog i zapasy produktów na rzecz szalejącej Katriny.
Dla każdej firmy najważniejszym zasobem są dane, a proaktywna ich ochrona, zwłaszcza przed naturalnymi i nieprzewidzianymi katastrofami spowodowanymi przez człowieka, powinna być bardziej niezbędna niż opcjonalna refleksja.

A co z tobą? Jesteś przygotowany na katastrofę?

Odpowiedz na poniższe pytania, aby dowiedzieć się, czy Twoja firma jest przygotowana do pełnego i jak najszybszego powrotu w przypadku nieoczekiwanej katastrofy.

  • Ile pracy byłbyś w stanie wykonać bez dostępu do swoich plików systemowych?
  • Ile by Cię to kosztowało, gdybyś stracił krytyczne informacje?
  • Ilu z Twoich klientów ucieszyłoby się, gdyby wiedzieli, że Twoja firma utknęła na kilka tygodni?

Czujesz się już zestresowany? Oto 7 krytycznych elementów, które musisz przejrzeć, aby upewnić się, że Twoja firma jest gotowa chronić się przed wściekłością Matki Natury:

Wdrożenie rozsądnego planu przywrócenia gotowości do pracy po wystąpieniu sytuacji kryzysowej i ciągłości działania. Cóż, to nie wystarczy, aby po prostu stworzyć plan. Firmy muszą monitorować plan i zapewnić, że wszystkie jego elementy są skutecznie wdrażane i często aktualizowane.
Przekaż plan wszystkim pracownikom. Upewnij się, że każdy pracownik jest świadomy swojego planu awaryjnego i zna swoje specyficzne role w przypadku najgorszego scenariusza.
Testuj plan częściej niż raz w roku (niektórzy zalecają cotygodniowe przebiegi testów!). Przedsiębiorstwa padają ofiarą masowych awarii technologicznych tylko dlatego, że zapominają przetestować inaczej dobrze zaplanowany system odzyskiwania danych po awarii. Testuj, przygotowuj i ćwicz w warunkach symulujących rzeczywiste sytuacje awaryjne w celu zidentyfikowania potencjalnych zagrożeń i pokonania nieoczekiwanych przeszkód.
Skrupulatnie oceniaj ćwiczenia katastrofalne. Przegląd wyników ćwiczeń służy wprowadzeniu ulepszeń i improwizacji do istniejących procedur odzyskiwania danych.
Udostępnienie rezerwowego miejsca. Częstym błędem jest posiadanie punktu zapasowego w odległości zaledwie kilku mil od głównego centrum operacyjnego. W przypadku klęski żywiołowej obie lokalizacje rozpadłyby się pod tym samym zagrożeniem. Lepiej jest mieć miejsca na kopie zapasowe i nadmiarowe serwery oddalone od siebie o kilka mil, ale jednocześnie mieć do nich łatwy dostęp za pomocą alternatywnych ścieżek.
Wybierz również tworzenie kopii zapasowych w chmurze. Wirtualizacja serwerów to skuteczny sposób na osiągnięcie redundantnych systemów. Sama kopia zapasowa w chmurze może przyspieszyć proces odzyskiwania danych po katastrofie, pozwalając firmom na ponowne ożywienie w ciągu kilku minut po nieszczęśliwej katastrofie.
Pozostawmy to profesjonalistom. Wreszcie, powierz swój plan disaster recovery zaufanemu profesjonaliście, który jest w stanie lepiej zrozumieć potrzeby Twojej firmy i zwiększyć możliwości Twojego działu IT.
W miarę jak środowiska informatyczne stają się coraz bardziej złożone, a coraz więcej firm przenosi się do środowisk wirtualnych, ryzyko związane z katastrofami wzrasta bez dobrze opracowanego planu disaster recovery i Business Continuity, który obejmuje tworzenie kopii zapasowych poza siedzibą firmy oraz regularne testowanie usług informatycznych.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz